euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

ART of LIVIN´ - Dan Bárta

Koncert, 01.05.2009, Bratislava

 

Turné Dana Bártu a jeho Illustratosphere 01. 05. 2009

Na 1. mája sme pre vás pripravili skutočnú lahôdku. Na našom podujatí ART of LIVIN’ vystúpi Dan Bárta! Nieje to len tak. Dan sa koncertne vracia na Slovensko po dlhých štyroch rokoch. 

Dan Bárta a Illustratosphere si na rok 2009 naplánovali turné po dvanástich slovenských mestách, ktoré vyvrcholí práve na 1. mája v Klube za Zrkadlom. Kapela odohrá deveťdesiat minútový set, ktorý bude pozostávať zo všetkých doteraz vydaných albumov, takže môžete očakávať najväčšie hity od Danových kapiel Alice, J.A.R., Sexy dancers a smozrejme Illustratosphere. Podrobnosti okrem dátumu síce ešte známe niesu, ale dozviete sa ich čoskoro na našich stránkach.


Dan Bárta nesporne patrí medzi najrešpektovanejších českých hudobníkov súčastnosti. Jeho nezameniteľný hlasový prejav je už takmer dvadsať rokov vysoko cenený nielen zo strany rozsiahlej fanúšikovskej obce, ale aj zo strany odbornej kritiky. Napriek tomu, že v súčastnosti je známy predovšetkým interpretáciou príjemných, „obrazotvorných“ piesní na hranici jazzu a popu, pohľad do histórie českej populárnej hudby ukazuje, že tento umelec si počas svojej kariéry prešiel skutočne pozoruhodným obdobím dozrievania. 

"Poprvé jsme se potkali někdy ve čtyřiaosmdesátém. Já v té době nosil odbarvené vlasy a měl somračku, na které bylo napsáno Duran Duran. On nebyl odbarvený, byl vlasáč a na somračce měl napsáno AC/DC. On se mi posmíval, že jsem nějakej divnej, prostě nějakej diskofil. To bylo v Douhé vsi u Sušice, kde Dan vyrůstal. Stejně jako já," Takto spomína na Danove začiatky jeho neskorší dlhoročný hudobný spolupáchateľ Roman Holý, známy napr. z projektov Monkey Bussiness, alebo J.A.R. 

Z pochopiteľných dôvodov trvalo celých desať rokov, kým tieto výnimočné osobnosti dokázali nájsť spoločnú reč. Dan zatiaľ spieval v rockovej kapele Tom Sawyer, sformovanej v Plzni počas jeho štúdia pre rőntgenových laborantov. Výraznejší úspech sa však dostavil až založením kapely Alice v roku 1991 a následným turné s kapelou Lucie. V roku 1992 vydáva Alice svoj debutový album „Yeah!“ a Danovi Bártovi už nič nestojí v priam raketovej ceste k úspechu. Ako to však väčšinou chodí v prípadoch stretu výnimočných osobností, aj táto kapela mala len relatívne krátke trvanie. "S Alicí jsme udělali tři desky, ale po té třetí jsme řešili, co dál. Mezi námi už byly různice, protože já začal dělat s J.A.R. a natočil jsem pro sebe zásadní desku se skupinou & Die El. Eleffant!?," hodnotí dnes Bárta toto obdobie. Od Alice viedla pre Dana priama cesta k ľuďom okolo J.A.R. a k účinkovaniu v muzikáloch Jesus Crist Superstar (naraz v roli Ježiša a Judáša) a Evita. Hlavne účinkovanie v druhom menovanom bolo pre Dana výzvou. V Evite stvárnil postavu Che Guevaru a rovnako pre neho táto spolupráca znamenala návrat k jeho obľúbenej latinskoamerickej hudbe. Spomienkou na toto obdobie je aj album Butcher’s On The Road (1998) s tanečno popovou kapelou Sexy Dancers, naštartovanou opäť nikým iným ako Romanom Holým, v ktorej účinkovala aj Darina Rolincová. Kapela sa po albume rozišla a na dobu neurčitú sľúbila pokračovanie. Zanechala za sebou hit Slim Jim, ale to už sa Dana všetci naokolo začínali pýtať na podrobnosti ohľadne jeho prvého sólového albumu. 

"Kluci ze skupiny J.A.R. mi ukázali strašně moc jiné muziky. Jestli mám celé kvantum nových a pro mě důležitých informací zpracovat a nechat je v sobě uzrát, potřebuju čas a klid," asi takto znela štandardná Bártova odpoveď. 

V roku 1999 vychádza kompilácia najlepších Danových počinov Dan Bárta &… a potom, v roku nasledujúcom už nič nebráni vyjdeniu prvého rovnomenného albumu Danovej kapely Illustratosphere. Dan Bárta sa na tomto albume podieľal ako autor hudby a textov. Svojho času spôsobil tento album doslova smršť. Dovtedy v našich končinách nevídaná kombinácia jazzu so skvelými odľahčenými a snivými pesničkami, si dokázala získať srdcia širokého publika. Z projektu, ktorý zo začiatku vyzeral ako „ďalšia prestupná stanica“ sa vykľula vyhľadávaná koncertná zostava v zložení J. Friedel (gitara), F. Jelínek (klávesy), S. Mácha (piáno), R. Balzar (basa) a J. Slavíček (bicie), ktorú máte možnosť počuť na Danových koncertoch do dnešných dní. V roku 2003 bolo debutové album formácie doplnené druhým počinom, ktorý pod názvom Entropicture získal množstvo ocenení. Nasleduje ho záznam dvoch živých koncertov pod príznačným názvom Retropicture – Livě, na ktorom je celkom jasne vidieť ako Illustratosphere aj po rokoch spoločného hrania nestrácajú nič zo svojej pôvodnej šťavnatosti a radosti z hudby. Pravý opak je pravdou. Tieto často krát u slávnych kapiel nedostatkové vlastnosti dokázali koncom roku 2008 Bárta, Blatzar a Jelínek pretaviť do ďalšieho štúdiového počinu Animage, z ktorého vám Dan Bárta predvedie svoje nové skladby aj na koncerte v Klube za Zrkadlom na ART of LIVIN’. 

Dan Bárta patrí medzi interpretov, ktorých jednoducho musíte vidieť!

 

Dátum: 1.5. 2009

Miesto: DK Zrkadlový háj - Klub za Zrkadlom

Začiatok podujatia: 20:00

Vstup: 15 EUR (451,89 Sk)

Linky: www.danbarta.cz

www.zdruzenie.euforion.sk

www.euforion.sk


Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS