euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Rodinný dom Minimal

 

Pet architektúra v slovenských podmienkach

Rodinný dom v prievoze

Pet architektúra v slovenských podmienkach

Pôvodne tento pojem vznikol v Japonsku. V krajine vychádzajúceho slnka sa vplyvom živelnej urbanizácie vytvorilo množstvo tažko rešiteľných, zbytkových pôdorysov. A práve domy postavené na takýchto parcelách sa nazívajú Pet architektúrou. Aj ked sa na prvý pohľad nezdá, tak stavby v tomto štýle sú schopné konkurovať obvyklým koncepciám bývania. Značnú odvahu a netradičný prístup k tejto problematike preukázal architekt Tsukamoto so svojím ateliérom Bow-wow.


Pet architektúra nie je čisto japonský pojem. Svoje uplatnenie nachádza aj za hranicami Ázie. Veľkú popularitu si získava hlavne v preľudnených metropolách, kde už nie je miesto na tradičné staviteľstvo.

Na Slovensku sa tejto úlohy bravúrne zhostilo architektonické duo Hantabalovcov.
Už tak netradičnú úlohu ako navrhnúť a postaviť dom na malom a zložitom pozemku, si okorenili takými temami ako: štartovací dom, alebo vlastný dom architekta. Obe tieto témy su odpradávna veľkou výzvou pre každého architekta. O dome architekta sa toho už mnoho popísalo. Dalo by sa povedať, že je to samostatná kategória architektonickej tvorby.

A na druhej strane téma štartovacieho domu tvorí pomyseľný opak širokého spektra architektonickej tvorby. V porovnaní s bývaním architekta a jeho neúmernýmí priestorovými nárokmi, štartovací dom dokáže na nepomerne menšej ploche plniť predstavy mladej rodiny a ich životného štýlu do určitého obdobia., keď rodičia aj deti začnú mať vyššie priestorové požiadavky. Azda nie je prekvapením, že téma štartovacieho domu sa stala oblúbenou a často rozoberanou hlavne v mladých architektonických rodinách.

Neprekvapuje, že na takom zložitom pôdoryse vzniklo tak jednoduché a pôvadné riešenie. Náročné obmedzenia pomáhajú jasne definovať častokrát jasný a originálny výsledný koncept, ktorý však dáva zmysel len v danej situácii. Na inom mieste, v iných kontextoch stráca svoj zmysel.

A práve dom Hantabalovcov je príkladom jasného riešenia na obtiažnych pôdorysoch. Zahŕňa v sebe všetky požiadavky mladej rodiny a plne výužíva dispozície ťažkého pôdorysu pozemku. Je pekným príkladom štartovacieho domu v slovenských podmienkach.
Rodinný dom Minimal
Bratislava-Prievoz
Architekti: Michaela Hantabalová, Juraj Hantabal
Projekt: 2000
Realizácia: 2000-2004
Plocha pozemku: 155m2
Zastavaná plocha domu: 55m2
Zastavaná plocha garáže: 17m2
Plocha zelenej strechy a zelene: 75m2
Úžitková plocha domu:105m2

Autor: Igor Žáček


Ohodnoťte:
12%

Hodnotené 51 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS