euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Ladislav Hudec

 

Ladislav Hudec, ktorý prežil 28 rokov v Šanghaji a vytvoril tu 60 stavieb, ktorých väčšina sa zachovala dodnes...

Narodil sa 8. januára 1893 v Banskej Bystrici. U otca sa naučil základom staviteľstva. V roku 1916 sa usadil v Číne, v Šanghaji, kde sa oženil s dcérou bankára.

V Šanghaji vytvoril 60 architektonických stavieb, od nemocníc, cez  hotely a súkromné rezidencia, až po sakrálne stavby.

Začiatky 30-tych rokov znamenali pre Hudecovu šanghajskú kariéru zmenu umeleckého dizajnu. Vrchol jeho tvorby tvoria modernistické práce komerčných budov. Veľmi významná pamiatka – Grand Teater, zaradila Ladislava Hudeca medzi najvplyvnejších architektov novej generácie v Šanghaji.

Ďalšou významnou pamiatkou je Park Hotel, alebo tiež imitácia mrakodrapov s typickými črtami americkej dekoratívnej školy. Má výšku 84 metrov a do roku 1983 bola považovaná za najvyššiu stavbu v Šanghaji.

Po roku 1945 sa Ladislav Hudec odsťahoval do Švajčiarska, kde sa usadil so svojou rodinou a podnikal študijné cesty po Taliansku a Grécku. Pracoval totiž ako poradca pri úprave Vatikánu.

Na sklonku života smerovali jeho kroky do USA, kde sa venoval pedagogickej činnosti. Získal profesúru na univerzite Berkeley a architektúre sa už viac nevenoval. V roku 1958 zomrel v Kalifornii, pochovaný je na vlastné želanie na evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici.

 


Ohodnoťte:
9%

Hodnotené 56 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS