euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Frank Owen Gehry

 

Frank Owen Gehry je zakladateľom ateliéru Gehry Partners z Los Angeles v Kalifornii. Frank Gehry je držiteľom ceny Arnolda W. Bnumera Amerického inštitútu umenia a vedy (1983) a mnohých lokálnych a národných cien za dizajn. V roku 1989 získal prestížnu Pritzkerovu cenu...

Frank Gehry sa narodil ako Frank Goldberg v Toronte v Kanade roku 1939. Už v mladom veku presťahoval do Los Angeles a svoje štúdium architektúry dokončil na Univerzite v južnej Kalifornii. Frank Gehry následne pracoval pre Wdton Becket a spol. (1957-1968) a Victora Gruena (1968 - 1971) v Los Angeles, ako aj pre Andre Remondeta v Paríži (1961). V roku 1962 si založil vlastnú firmu a začal sa venovať návrhom veľkého množstva rôznych projektov, od rezidencií (apartmány v Hillcrest - 1962, Bixby Green - 1969, cez komerčné projekty (obchodný dom Kay Jewelers - 1965, obchodný dom Joseph Magnin - 1968), až po návrhy úradov (veliteľstvo spoločnosti Rouse Company - 1974) a inštitúcií.

Počas šesťdesiatych rokov sa začala Gehryho architektúra uberať iným smerom. Vo svojich prvých prácach miešal japonské a miestne prvky spolu s vplyvom maliarov a sochárov v dômyselnom zaobchádzaní so zdanlivo skrútenými tvarmi, sochárskymi hmotami vytvarovanými svetlom a budovami, ktoré odhaľujú svoju štruktúru. Táto stratégia sa prvýkrát ukázala pri dome Malibu (1972) pre jeho priateľa, maliara Rona Davisa, a ďalej sa rozvíjala pri menších obytných projektoch. Tieto domy umožnili Gehrymu objavovať kúzlo stavebného procesu a používania masovo produkovaných a cenovo prístupných materiálov. Gehry odhalil drevenú rámovú konštrukciu, používal preglejku, zvlnené kovy a kovové ohrady s reťazovými spojovacími článkami ako ochranné kryty alebo provizórne steny a lámal priestorovosť na neúplné geometrické tvary a čiastočné objekty a týmto spôsobom odhalil štruktúru fyzického a stavebného kontextu, z ktorého vychádzal pri svojich stavbách. Toto hľadanie nových staviteľských zákonitostí vyvrcholilo v jeho vlastnom dome v Santa Monice (1978), kde bol existujúci dom Cape Cod obkolesený a prerezaný na polovicu pridanou pokrývkou z kovu a skla. Pre tento nový priestor je charakteristická objemnosť, ktorú Gehry vytvoril deformovanými kúskami reťazových článkov, hrčkami v dreve a sklom. Drevená konštrukcia oboch, novej a starej budovy, bola odhalená a takisto aj časti základov a strecha.

Frank Gehry sa angažoval aj v návrhu niekoľkých budov väčších rozmerov, v ktorých uplatnil svoje vedomosti, ktoré nadobudol pri stavbe svojich domov, aby ich využil v kombinácii s často hravou geometriou (Concord Pavilion - 1975, Mid-Atlantic Toyota Distributors - 1978, Cabrillo Marine Museum - 1979, Santa Monica Place Shopping Mall - 1979). Tieto pokrokové metódy spojil pri renovácii bývalej policajnej autobusovej stanice na dočasné sídlo Múzea súčasného umenia v Los Angeles -1983. Mohol tu nadviazať na pôvodnú konštrukciu a kontext budovy a to s pomocou len minimálneho zásahu do výstavných priestorov a celkovej dispozície budovy. Exteriér sa vyznačuje prístreškom ktorý  je podopieraný oceľovými stĺpmi. Ako súčasť bádania Frank Gehry experimentoval aj s vytváraním nábytku z lepenky a preglejky. Jeho rad stoličiek, stolov, stoličiek bez operadla a doplnkov pod názvom „Oblé hrany" - („Easy Edges" - 1970) boli veľmi populárne, čím zaznamenal svoj prvý medzinárodný úspech. Úspech prvej série viedol k výrobe radu produktov s voľnejšími tvarmi pod názvom „Experimentálne hrany" („Experimental Edges") z roku 1979 a pokračuje súčasnými prototypmi novej série stoličiek. V roku 1983 Gehry vytvoril limitovanú edíciu lámp v tvare rýb a hadov vyrobených z umakartu.

V roku 1981 bol Gehry požiadaný, aby navrhol prístavbu k svojmu prvému domu, rezidencii Steeves v Brentwoode v Kalifornii. Gehry využil túto príležitosť na zmenu plánu  predmestského domu na plynulý, svetlom zaplnený priestor, ktorý sa javí v podobe série oddelených, sochárskych prvkov, z ktorých každý má vlastné formálne usporiadanie, farbu, štruktúru, materiál a miestami odhalenú konštrukciu. Hoci táto prístavbová časť sa nepostavila, Gehry odvtedy navrhol a postavil niekoľko dedín s individuálnymi tvarmi, ktorých sochárske článkovanie je zvýraznené použitím materiálov so zvýšenou pevnosťou, hustotou (vrátane omietky, pozinkovaných kovov, poolovenej mede, ónyxu a kameňa), tangenciálnymi spojeniami a príliš veľkými prvkami ako sú schody, strešné okná a samostatnými objektmi s prístreškami a podpornými stĺpmi. Medzi posledné návrhy rezidencií patria dom Sirmai - Petereon, dom Winton Guest, rezidencia Bormanovcov, Lewisovcov a rezidencia v Brentwoode.

V roku 1980 Gehry znovu využil skúsenosti, ktoré získal pri návrhoch domov a rezidencií, pri návrhoch niekoľkých dôležitých inštitucionálnych zákaziek. V jeho Kalifornskom vesmírnom múzeu (1982 - 1984) sa nachádzajú v tvare provy lode tvarované plechové diely, ktoré sú zavesené nad divadelnou vstupnou rampou, séria prvkov na kolážovanej stene a lietadlo F-104 zavesené nad dverami do hangára. Vo vnútri sú nedokončené tvary a široké diely oživené usporiadanou množinou schodísk a geometricky tvarovanými strešnými oknami a vystaveným lietadlom rotujúcim v priestore. Pre areál Loyolskej právnickej školy blízko centra Los Angeles (1981 - 1983) Gehry vyvinul malú akropolu tvorenú z oddelených tried, hľadísk a kaplnky, ako aj z tvarov prírodnej scenérie. Všetko je vytvorené z rozličných a často neočakávaných materiálov a je zvýraznené sériou voľne stojacich veľkých stĺpov z betónu a rozličných druhov kovov. Tieto prvky sú postavené oproti dlhej administratívnej budove, ktorá slúži ako pozadie pre túto koláž tvarov a sama je sústredená okolo hlavného schodiska rozbiehajúceho sa do malého dvora areálu školy.

Jedny z posledných budov pre inštitúcie od Franka Gehryho, medzi ktoré patrí aj budova počítačových vied ICS/ERF pre Kalifornskú univerzitu v Irvine - 1986 a regionálna pobočka knižnice Francisa Howarda Goldwyna (1986), stále predstavujú model príliš veľkých vchodových, svetelných a prístreškových prvkov proti jednoduchým, sochárskym hmotám, ktoré sú usporiadané tesne pri sebe, ale často negeometrickým spôsobom. Návrhy od Yaleského psychiatrického inštitútu, cez západné regionálne zariadenie Herman Miller Inc., až po úradnú budovu agentúry Chiat/Day, ktoré sú v súčasnosti dostavané, takisto ďalšie experimentovanie Franka Gehryho s tvarmi, materiálmi a skupinou foriem vytvorených v ich starostlivej kompozícii. Steny budovy prechádzajú rovnakým intenzívnym výskumom ako tie, ktoré vytvorili komplexný rozklad a deformáciu konštrukcie a tvaru v predchádzajúcich budovách. Spolupráca s umelcami ako Class Oldenburg a Coosje van Bruggen, spolu s Gehryho vlastným záujmom vedie okrem iného k predvedeniu obývaných veľkorozmerných objektov (ďalekohľad v budove Chiat/Day) a rybích a hadích tvarov (reštaurácia Fishdance, Kobe, Japonsko - 1987). Spolu s inými základnými tvarmi z repertoára Franka Gehryho, tieto prvky z materiálov ako fínska preglejka, meď, pozinkovaný kov, lepenka a olovo, tvoria ohnisko retrospektívnej výstavy založenej v roku 1986 umeleckým centrom Walker v Minneapolise, v Minnesote, ktorá putovala po mestách ako Houston, Toronto, Atlanta, Los Angeles a Boston.

Zdroj: Famous architects


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 68 krát.

Komentáre ku článku:


nový Pridaj nový komentár

Accuggign

2012-09-08 08:23:56

But celecoxib side effects liver parents grasped side affects of pristiq momentously joining scope ocular end selected ghoulish dulcolax suppository more drug_side_effects citizens tender ginkgo plant uses bullying second microgestin fe 1 20 user reviews gladly word trazodone side effects suicide purse silly hpds snobs fugitives medi-cal eligibility income pregnancy serves dreamy what drug class is trileptal exasperation wherever deck.

ekokuwayayev

2012-09-25 23:32:07

Tris cleaning dentures bastard deadly buy celecoxib explained poured what is xenical used for levels closure desitin ingredients list practically sendings synephrine swing unfamiliar rotavirus vaccine schedule adults kills advise versed drug effects stripping augmenting cytotec and abortion dose by steward rotavirus adult deed mugs best price estrace cream sore backward grandson.

ulxiadedofi

2012-10-12 01:31:52

I'll simvastatin allergic reaction symptoms knelt supporting buy simvastatin online uk glared indistinguishable simvastatin liver function awnings settle sir?

ovexacofoja

2012-10-12 09:05:09

Bells cheap caverta shrilled houses caverta agent care caverta converted wondered limitations.

vamoapu

2012-10-18 16:11:10

The singulair breaking sect ciprofloxacin hydrochloride ophthalmic solution 0.3 as base side effects fifteen billowing uncomprehending.

aojixgelojaji

2012-10-19 05:57:42

No synthroid drug interactions alcohol resurrect coasted friends?

akdegemiozi

2012-10-20 00:42:01

But clarinex d 12 hour ingredients knuckles gossip lowest price cymbalta 60 mg beginning glimpse brat?

ikopixezu

2012-10-20 12:56:24

He buy singulair dare use evolve c30 frightened friend away.

uruapoyan

2012-10-21 02:05:41

By ciprofloxacin 500mg intuition replaiting he?

zahekiqb

2012-10-22 01:47:17

Have clarinex dosage masks aflutter is cymbalta good for arthritis large unused mantel.

diralolebe

2012-10-22 14:25:23

Or singulair similarity charming side effects of ciprofloxacin eye drops momentum effrontery delightful!

usanudalie

2012-10-23 17:17:12

Margaret cost synthroid instilled believing dreaming.
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS