euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Christopher Wren

 
Sir Christopher Wren (* 20. október 1632, East Knoyle, Wiltshire, Anglicko – † 25. február 1723, Londýn, Anglicko) . Anglický barokový dizajnér, astronóm a jeden z najslávnejších anglických architektov svojej doby.

Navrhol 53 londýnskych kostolov, vrátane katedrály sv. Pavla v Londýne, no venoval sa tiež navrhovaniu významných svetských budov. Bol zakladateľom Londýnskej kráľovskej spoločnosti (a jej prezidentom v rokoch 1680 - 1682) a jeho vedecká práca bola ocenená i takými vedcami, ako napríklad Isaac Newton či Blaise Pascal.

Katedrála sv. Pavla

Kvôli veľkému požiaru Londýna v roku 1666 bola väčšina vtedajších stavieb zničená, a tak vznikla prirodzená potreba vystavať nové svetské i cirkevné stavby. Jednou z nich bola tiež Katedrála svätého Pavla, ktorá síce nebola ohňom zničená natoľko, aby nemohla byť zrekonštruovaná, no napriek tomu sa rozhodlo, že bude postavená katedrála nová a jej návrhom bol v roku 1668 poverený práve Christopher Wren. Nemal to však jednoduché - bol prijatý až jeho štvrtý návrh, označovaný ako variantný. Ten sa však Wrenovi pravdepodobne príliš nepozdával, pretože aj keď boli stavebné práce už začaté, vymohol si súhlas s "dekoratívnymi" úpravami, počas ktorých plán katedrály významne zmenil opäť smerom k svojmu prvému návrhu.


Ohodnoťte:
7%

Hodnotené 56 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS